Forumkolik.Net  

Geri Git   Forumkolik.Net >
Bilgisayar, İnternet, Ağ ve Teknoloji
> Bilim dünyası > Uzay bilimi


ESI: Dünya Benzerlik İndeksi


Kullanıcı Etiket Listesi

Like Tree6Beğeni(ler)
  • 2 Post By Eru
  • 1 Post By KıRıK
  • 1 Post By KahKaha
  • 2 Post By Eru

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 28.06.2020, 16:43   #1
Eru
Standart ESI: Dünya Benzerlik İndeksi1980’LERDE KEŞFEDİLMEYE BAŞLAYAN GÜNEŞ SİSTEMİ DIŞI GEZEGENLERİN (ÖTEGEZEGEN-EXOPLANET) 2000’Lİ YILLARIN ORTALARINDA TEKNOLOJİNİN GELİŞMESİYLE BERABER SAYILARININ OLDUKÇA FAZLA OLDUĞU ANLAŞILDI. BİLİM İNSANLARI İSE BU GEZEGENLERİN HANGİLERİNDE GEZEGENİMİZDEKİ GİBİ YAŞAMA ELVERİŞLİLİĞİNİ SAPTAMAK İÇİN “DÜNYA BENZERLİK İNDEKSİ’ DENEN BİR KRİTER KULLANMAYA BAŞLAMIŞTIR.


Bu indekste ise üç ana kriter bulunmaktadır; yoğunluk, çap ve yüzey sıcaklığı. Gezegenimizin bu kriterde yer alan puanı 1’dir. Herhangi bir gezegenin puanı 1’e ne kadar yakınsa gezegenimize benzerliği artmaktadır.

Örneğin Mars’ın puanı 0.70’dir. 0.80 puandan sonrası Dünya benzeri gezegen olarak olarak sınıflandırılmaktadır ve 0.80 puana sahip Güneş Sistemi dışı birçok gezegen keşfedilmiştir. Bahsettiğimiz kritere göre, gezegen yıldızına öyle bir uzaklıkta olmalı ki, yüzeyinde su sıvı halde bulunsun.


Yaşanabilir Bölge (Habitable Zone) : Gezegenin yıldızına bulunduğu uzaklıkta suyun sıvı bir şekilde olması ve yaşamı desteklemesini ifade eder. Gezegen yıldıza çok yakın olursa su, buharlaşır; uzak olursa, çok soğuk olacağından sadece su halinde bulunur. Yaşanabilir bölgede ise yaşamı destekleyen su, sıvı halde bulunabilir.

Yaşanılabilir Bölge (habitable zone), bir yıldızın yörüngesinde dolanan bir gezegenin yüzeyinde bulunan suyun sıvı halde kalabilmesini destekleyecek oranda ısı aldığı; ne suyun tümüyle buz tutacağı kadar soğuk, ne de tümüyle buharlaşacağı kadar sıcak olmayan yörünge uzaklığıdır.

Aynı şekilde gezegenin yüzey sıcaklığının Dünya’ya yakın olması, yoğunluğunun ve atmosferinin stabil değerde olması gerekmektedir. Bu ise gezegende “hacim” kavramını ortaya çıkarmaktadır. Bir gezegenin hacmi ne kadar küçük olursa gezegenin yerçekimi atmosferi o denli az tutabilecek güçte olur.


Güneş’ten çok daha sıcak ve daha büyük yıldızlarda, yörüngesinde dolanan gezegenin yaşanabilir bölgenin daha uzak olması; soğuk ve küçük yıldızlarda ise yaşanabilir bölgenin yıldıza çok daha olması beklenir. Yıldızın boyutu ve sıcaklığı küçüldükçe “yaşanabilir bölge” yıldıza yaklaşır.

Gezegenin Dünya’dan büyük kütleli olması halinde ise yoğunluk ve hacim faktörleri araya girmektedir ki yoğunluğun az olması halinde Uranüs ve Neptün gibi yüzeyinde suyun bulunmayacağı bir gaz gezegen olur. Eğer büyük ve yoğun ise, Dünya’nınkinden daha büyük bir yerçekimi, gezegenin etrafında kalın bir atmosferin toplanmasına ve dolayısıyla yüzeyinin sıvı suyun bulunmasına izin vermeyecek kadar sıcak olmasına yol açabilir. Ancak burada Mars gezegeniyle ilgili anlayamadığımız istisna bir durum vardır:

Mars, güneşimize doğru uzaklıkta bulunmasına rağmen düşük kütlesi nedeniyle atmosferini kaybetmiş, daha sonra yüzey sıcaklığı ve atmosfer basıncı düşünce zamanla yüzeyindeki okyanuslar ve nehirler de yok olmuştur. Aynı şekilde Venüs de Güneş’e doğru uzaklıkta bulunmasına rağmen şiddetli bir küresel ısınma etkisine girmiştir. Henüz teknolojimizin Güneş Sistemi dışı gezegenlerin atmosferlerinin ve yapısının detaylı olarak incelenmesine imkan vermemesine rağmen birçok Güneş Sistemi dışı gezegen keşfedilmiştir. Onlardan bazılarılarına birlikte göz atalım:

GLİESE 581 d
ESI puanı : 0.50Dünya’mıza çok yakın olan Gliese 581 d, Gliese 581 adlı yıldızın etrafında 5. Sırada bulunmaktadır. Dünya’ya benzer şekilde su, bulutlar ve ılık bir yağmura sahip. ESI puanı ise 0.50. Yani Dünyamız ile %50 benzerliğe sahip. Dünya’nın iki katı yerçekimine sahip bu gezegenin yüzeyinden kalkabilmek için oldukça fazla itiş gücüne sahip bir roket gerekecektir.


HD 40307 g
ESI puanı : 0.67Yörüngesinde bulunduğu yıldıza uzaklığından dolayı, suyun sıvı şekilde olabileceği düşünülen bu gezegen Dünya’dan 7 kat daha büyüktür. ESİ indeksine göre Dünya ile %67 benzerlik göstermektedir.

GLIESE 163 c
ESI puanı : 0.68ESİ indeksine göre Dünya ile %68 oranında benzerlik gösteren bu gezegen Dünya’ya en çok benzeyen gezegenlerden biridir. Ancak yüzeyinde bulunan suyun sıcaklığı 60 derecedir. Kısacası kaplıcalarla dolu bir gezegen diyebiliriz. Ayrıca Gliese 163 c gezegeninde bir yıl tam 26 dünya günü sürmektedir.

Tau Ceti e
ESI puanı: 0.74Tau Ceti yıldızı etrafında dönen ve son gezegeni olan Tau Ceti e gezegeninin, Güneş’i bizim Güneş’imizden 2 kat daha yaşlı bir yıldızdır. ESI indeksine göre %74 oranında Dünya ile benzerlik gösteren Tau Ceti e, kayalık bir yüzeye sahiptir. Bu gezegende yaşam olanaklarının bizler için gayet uygun olduğu düşünülmektedir.

Kepler 22b
ESI puanı: 0.75Dünya’mızın bir kardeşi gibi gözüken ve 600 ışık yılı uzaklıkta bulunan bu gezegende bir yıl 290 gün sürmektedir. Her ne kadar yaşanılabilir olarak adlandırılsa da bulutlarının çok az olmasından dolayı bu gezegende suyun buharlaşarak yıllar önce yok olduğu düşünülmektedir.


GLIESE 581 g
ESI puanı: 0.82Gliese 581 -g eski hesaplamaya göre Dünya ile % 92 benzerlik gösteriyordu. Fakat ESI’ nin son hesaplamalarıyla % 82 olasılıkla yaşam barındırabileceği anlaşıldı.

Mars
ESI puanı: 0.64Mars güneşimizin yaşanabilir bölgesinde bulunduğundan ESI indeksine göre % 64 benzerlik gösteriyor. Mars evrende dünya dışı yaşam şimdilik gözlenmese de , potansiyel olarak yaşanabilir olarak adlandırılıyor.

Proxima Centauri b
ESI puanı: 0.87Güneş’e en yakın yıldız olan (4.2 ışık yılı uzaklıkta) Proxima Centauri‘nin yörüngesinde dolanan gezegen yaşanabilir bölgede yer almaktadır. Güneş Sistemi’ne en yakın hayat barındıran yer olabileceği ileri sürülmektedir. Gezegenin büyüklüğü Dünya’nınkinin 1.27 katıdır. Bu gezegenin yıldızının yaşı 4.8 milyar yıldır(Güneş 4,5 milyar yaşındadır.).

Kepler 438 b
ESI puanı: 0.88Dünya’ya olan uzaklığı 470 ışık yılı olan gezegen NASA tarafından “Dünyanın ikizi ” olarak tanıtıldı. Hızlı bir şekilde kendi etrafında da dönen ve gece-gündüz döngüsü bulunan gezegenin, atmosfer yapısındaki sodyumun konumu sebebiyle şiddetli rüzgarlar olduğu düşünülüyor.

Aşağıda belirtilen görselde potansiyel yaşanabilir gezegenler gösterilmiş ve “Dünya Benzerlik İndeksine” göre sıralanmıştır.


[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

KıRıK ve Pretorya bunu beğendi
Eru isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28.06.2020, 16:48   #2
Standart Cevap: ESI: Dünya Benzerlik İndeksi

Başka yaşam formlarının olduğu fikrindeyim. Milyonlarca galaxi arasında en küçük yıldız kıvamının içindeyiz. Biz de hayat var ise bir yerlerde fark yaşam belirtileri de olmalı.
Eru bunu beğendin
__________________
UçuRumu SevenLeRin KanatLaRı oLmaLı...

Tujh Mein Rab Dikhta Hai
KıRıK isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28.06.2020, 17:16   #3
Standart Cevap: ESI: Dünya Benzerlik İndeksi

Kepler-22b’nin akıbeti tahmin edildiği gibiyse, Dünya’nın sonunda öyle olur mu acaba? diye merak etmedim değil.
Eru bunu beğendin
__________________
“Always will I bathe my days in the golden glow of enthusiasm.”
~ Og Mandino
KahKaha isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28.06.2020, 17:21   #4
Eru
Standart Cevap: ESI: Dünya Benzerlik İndeksi

Alıntı:
KıRıK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Başka yaşam formlarının olduğu fikrindeyim. Milyonlarca galaxi arasında en küçük yıldız kıvamının içindeyiz. Biz de hayat var ise bir yerlerde fark yaşam belirtileri de olmalı.
Çok olası. Ama bizim onlardan haber olmamız veya haberdar olsak dahi ulaşmamız imkansız. En yakın yıldız 40 trilyon kilometre uzağımızda. Orada bile bir yaşam formu olsa, ve imkansız olsa dahi ışık hızında hareket ediyor olsak, birbirimize ulaşmamız 4 yıl sürer. Evrenin diğer ucundaki galaksinin birinde bizden çok daha gelişmiş canlılar olabilir. Ama malesef bundan sonsuza dek haberimiz olmayacak ve ulaşamayacağız. Mesefaler çok büyük.

Alıntı:
KahKaha Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kepler-22b’nin akıbeti tahmin edildiği gibiyse, Dünya’nın sonunda öyle olur mu acaba? diye merak etmedim değil.
Dünyanın sonu daha çok Venüs'ün ki gibi olacaktır muhtemelen. Bulutların azalıp atmosferin incelmesi ile değil de, daha çok sera etkisi ile atmosferin kalınlaşıp, yeryüzeyini cehenneme çevirmesi gibi bir durum düşün.
(Kepler 22b'nin akıbetine benzer komşumuz Mars gezegenidir. Atmosferi uzaya süpürülmüş zavallının.)
KıRıK ve KahKaha bunu beğendi
Eru isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Yer İmleri

Etiketler
benzerlik, dünya, esi, İndeksi


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 ziyaretçi)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB kodu Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkForum Bilgilendirme Künye
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.

ForumKolik.NET
Forum Kurucusu: Absent

Sitemiz bir genel forum sitesidir. Bu yüzden sitemize kaydolan herkes, kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabilmektedir. Bu sebepten ötürü, sitemiz üzerinden paylaşılan mesajlar, konular ve resimlerden doğabilecek olan yasal sorumluluklar paylaşan kullanıcıya aittir. Forumkolik, hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemektedir. Illegal herhangi bir faaliyet görülmesi durumunda İLETİŞİM sayfasından bildirim yapıldığı takdirde, mesaj, konu ya da resim en fazla 24 saat içerisinde silinecektir.

Developer: Bahtiyar & Regex
Graphic Designer: Painfully
Bize Yazin - Arşiv
Chat